ההוצאות המיוחדות של השנה 2017

בשבוע הבא יגיע הסיכום המסורתי והמושקע בטירוף (כרגיל) של הבלוג, עם 50 אלבומי השנה שלי. אבל לפני כן, מתחילים להתחמם עם הפוסט הנוכחי וכל ההוצאות המיוחדות\נלוות. יש כאן את עשר ההוצאות המחודשות, אלבומי ההופעה, קופסאות וכדומה של השנה שלי. בניגוד לפוסט אלבומי השנה הרגיל בשבוע הבא, כאן אין דירוג. פשוט מסודר לפי ABC. אך כמובן יש טקסטים וסיבות למה הם פה + לינקים לשירים.

בסוף יש עוד כמה הוצאות ראויות לציון מהשנה החולפת, שחיבבתי או לא הספקתי להתעמק יותר מדי כדי לחפור עליהן. לא לשכוח לחזור בשבוע הבא ל-Main Event וגם לבקר בדף הפייסבוק של הבלוג, שם אני מעלה ומעדכן על הפוסטים החדשים וגם משתף וכותב על המון מוזיקה חדשה וישנה באופן יום-יומי במהלך כל השנה.

אז הנה החימום הרשמי לסיכום הענק עם ההוצאות המיוחדות של 2017:

Angel Olsen – Phases
Alngel-Olsen-Phases-400x400

אחרי My Woman המוצלח של השנה שעברה, אנג'ל אולסן הביאה לנו עוד מתנה השנה. אלבום של Rarities עם כל מיני קטעים מהעשור הנוכחי שלא שוחררו באלבומי אולפן. יש פה Outtakes ממש טובים מאותו אלבום של השנה שעברה, פלוס שירים ששוחררו לפני כן רק כסינגלים, B-Sides, דמואים וכדומה. האמת? רוב הקטעים כאן לחלוטין היו יכולים להשתחל לאלבומים שלה, במיוחד השניים האחרונים. יש פה כמה שירים מצוינים פשוט, שעדיפים על לא מעט אחרים של אולסן שכן זכו להיכלל בקונספט ומקשה אחת של אלבום רגיל. טוב שיש להם עכשיו בית משותף, תחת Phases, שמלא בפנינים שכל חובב אולסן לדעתי ישמח לשמוע.

Special

Fly On Your Wall


Bob Dylan – The Bootleg Series Vol. 13: Trouble No More 1979–1981
0917TKM

ההוצאות האחרונות ב-Bootleg Series המשובחת של דילן התחילו להיות די מטורפות. מגיעות בהוצאה רגילה, בדרך כלל כפולה, אבל גם במארז מלא ענקי, ששם נמצאים כל האוצרות. זה אמנם עסק נורא יקר, אבל השנה הצטרף עוד איזה Holy Grail לסדרה הזו. מארז של שמונה דיסקים ו-DVD אחד, שכולם סובבים את השנים 1979-1981 של דילן. השנים בהן הוציא את טרילוגיית האלבומים של:
Slow Train Coming
Saved
ן-Shot of Love.

זו טרילוגיה שמייצגת את תקופת האמונה והגוספל של דילן, עם הרבה שירים שדבקים בנושא וסביב זה. במארז יש המון רצועות שמעולם לא שוחררו, עם שירים שלא ראו אור מההקלטות של אותם אלבומים ולא מעט קטעי הופעות מאותן שנים של יצירה. מתקופת ההופעות היותר מעניינת אגב של דילן בקריירה. אישית תמיד חשבתי ש-Slow Train Coming הוא אחלה אלבום ויחסית Underrated. לשניים האחרים לא היה לי חיבור גדול אף פעם. אבל הם עדיין מכילים כמה שירים טובים ודווקא בלטו יותר בלייב ובהופעות מאשר באלבום המקורי. המארז הזה מראה היטב את היופי הנסתר או החוזק של לא מעט מהם, יותר בעזרת קטעי ההופעות של התקופה. אחד המארזים המסקרנים ואף מספקים, לכל חובב דילן, קטן או גדול. תכלס סדרת הבוטלג היא הדבר שמשאיר את דילן מעניין אצלי כבר לא מעט שנים, כאשר אני פחות מחובר לאלבומי האולפן החדשים שלו.

(Slow Train (Rehearsal with horns, 1979

(When You Gonna Wake Up (Live, 1981 


 

Chris Bell – Looking Forward: The Roots of Big Star
MI0004248030

ההוצאה הזו היא אחת הפנינים היפות וחשובות של השנה מבחינתי. במיוחד לחובבי ומעמיקי ההרכב Big Star. יצאו בין השנים לא מעט אלבומי פוסט מוות של חבר ההרכב אלכס צ'ילטון והקלטות אבודות שלו. אבל חברו ללהקה, כריס בל, היה לא פחות חשוב ממנו. למעשה יותר. כי צ'ילטון רק הצטרף להרכב וכריס היה זה שיצר את ביג סטאר מתוך המוזיקה וההרכבים המוקדמים שלו. ההוצאה הנוכחית מאגדת את אותה מוזיקה מוקדמת ואותם הרכבים של כריס בל בתקופה לפני ביג סטאר. עם דגש חזק על Rock City ו-Icewater. יש פה שירים מעולים גם בלי קשר לעולם של Big Star, אבל מוסיף מאוד לשמוע את הסאונד של הלהקות של כריס שהובילו אחר כך לאלבום Record #1. אם לא היה ברור מהטקסט, אכתוב זאת מפורשות – הוצאה שהיא חובת שמיעה לכל מעריץ של ביג סטאר\כריס בל.

Rock City – Think It's Time To Say Goodbye

Icewater – Looking Forward 


 

Husker Du – Savage Young Du
6583251

במשך שנים ספורות בלבד בשנות השמונים Husker Du הצליחו להשאיר חותם אדיר ולהישמר בהיסטוריה כאחד מהרכבי הפאנק-רוק היותר טובים וחשובים שהיו כאן. הם עשו זאת עם שישה אלבומי אולפן וקריירה קצרה איתם בשנים 1983 עד 1987. המארז המשולש Savage Young Du שיצא השנה, מגיש מבט מעולה על התקופה הממש מוקדמת של הלהקה. זו שלא הרבה מודעים לה. יש פה 69 קטעים שהוקלטו בשנים 79 עד 82, ממש עד להקלטה של אלבום הבכורה. המארז כולל מלא סינגלים מהתקופה, גרסה אלטרנטיבית מוקדמת לאותו אלבום בכורה, דמואים וקטעי לייב. הכל עטוף יחד עם קצת מעל שעתיים וחצי של המוזיקה המוקדמת של Husker Du. מוזיקה שכנראה הרבה מאזינים לא שמעו. כמו עם הוצאת ההרכבים המוקדמים של כריס בל למעלה, גם פה יש את אלמנט הסקרנות והעניין של "תקופת הלפני". כזו שמשקפת הרכב צעיר ממינסוטה שאין לו מושג שהולך להשפיע על איזה דור ועשור חדשים, ז'אנר שלם ורבבות מוזיקאים שיגיעו אחריהם.

(Do You Remember (Demo

(Drug Party (Live 


 

Lucinda Williams – This Sweet Old World
0752830445611

לרגל ציון 25 שנה לאלבומה הרביעי Sweet Old World, לוסינדה ויליאמס עשתה משהו ממש נחמד השנה. היא לא שחררה אותו מחדש, היא נכנסה לאולפן והקליטה אותו שוב מאפס, עם לא מעט שינויים ושיפורים. האמת? לחלוטין רעיון מגניב וגם מאוד ראוי, כי לוסינדה של היום היא מוזיקאית הרבה יותר טובה לדעתי מלוסינדה של 1992. היא הפכה לאמנית ומוזיקאית הרבה יותר מהודקת אחרי Sweet Old World המקורי. אלבום שבשבילי היה איזושהי תחנת מעבר מהאלבומים הבלוזיים הראשונים שלה אל Car Wheels On A Gravel Road מסוף שנות התשעים. ההקלטה החדשה כוללת גם כמה Outtakes מהתקופה. מעבר להגשה והצליל היותר חם ונקי של היום, הרבה שירים בולטים בעובדה שהיא האריכה אותם בגרסה של 2017. וזה מעולה. מתעלה אצלי בכמה וכמה רמות מעל האלבום של 92 והיא יצרה כאן משהו מקורי וראוי לחלוטין.

Six Blocks Away 

Sidewalks of the City 


 

Neil Young – Hitchhiker
Neil-Young-Hitchhiker-500x500-400x400

אלבומי האולפן האחרונים של יאנג פחות מעניינים אותי. מה שתמיד כן נשאר מעניין אלו ההופעות והוצאות הארכיון שלו. השנה קיבלנו הוצאה כזו שהיא אחד ממכרות הזהב הגדולים של יאנג בקריירה. האלבום הגנוז Hitchhiker שהוקלט בטייק אחד, בערב אחד באוגוסט 1976. עם שחרור רשמי ראשון של השירים Hawaii ו-Give Me Strength, הגרסה המקורית\סולו אקוסטית של Powderfinger, שיר הנושא הנפלא בגרסת המקור ואלבום שלם ואחיד של שירים מעולים. האמת שכבר כתבתי בהרחבה ועומק רב על האלבום והשירים שבו. אז מוזמנים לגשת לכאן ולקרוא את החלק בפרויקט יאנג של הבלוג שהוקדש לו.

Hitchhiker

Give Me Strength 


 

R.E.M. – Automatic For The People 25th Anniversary Deluxe Edition
REM--Automatic-For-The-People-Deluxe-album-cover

השנה .R.E.M המשיכו לפנק את המעריצים בשורת המהדורות המורחבות לאלבומיהם. הפעם היה זה התור של Automatic For The People, עם מהדורת 25 שנה, כרגיל עם דיסק של Outtakes מהתקופה ועוד הופעה מהשנה של יציאת האלבום. ההופעה המצורפת לכאן היא אחת משתיים בלבד ש-R.E.M. ביצעו ב-1992 (שתיהן הופעות צדקה), לקוחה מהבית הקטן וההיסטורי בצורת אולם ה-40 Watt של את'נס, ג'ורג'יה. אני תמיד נהנה נורא מההוצאות האלה לאלבומי הלהקה, הפעם זו גם הוצאה שהחזירה לי אהבה ל-Automatic. אלבום שהרבה שנים לא שמעתי (מעדיף את R.E.M של האייטיז בדרך כלל). גם הקטעים הקצת מאוסים בו נשמעו נפלא, והתוספות וההופעה הם הזהב הנוצץ אף יותר. כיף של הוצאה.

(Photograph (Demo

(Drive (Live 


 

Ryan Adams – Prisoner B-Sides
ryan-adams-prisoner-b-sides

ראיין אדאמס הוציא את השנה את Prisoner הנהדר שלו, אבל בנוסף לאלבום הרגיל הוא גם שחרר קופסא גדולה שלו שמגיעה עם כל מיני שטויות, אבל ביניהן היה גם את אסופת ה-B-Sides של האלבום. אדאמס עבד על המון שירים בסשנים של אלבום הפרידה הזה ולא פחות מ-17 מהם שוחררו פה, שזה חמישה שירים יותר ממה שיש באלבום הרגיל. הם קצת כמו אלבום נלווה מאשר סתם אסופת B-Sides או Outtakes. למעשה לא מעט מהם ראויים לאלבום המקורי ובמיוחד לאווירה שלו. יש פה לא מעט יופי ושירים מוצלחים ששווה להגיע אליהם, במיוחד אם אתם חופרים בדיסקוגרפיה של אדאמס, או אם אהבתם ממש את Prisoner ובא לכם עוד מהמקום השברירי ממנו הוא מגיע.

Broken Things

Lookout 


 

Singles Soundtrack Deluxe Edition
205949-L-LO

באופן ממש מוזר, ההוצאה המחודשת והמורחבת של פסקול Singles יצאה יממה לאחר הודעת פטירתו המצערת של כריס קורנל השנה. כי ה-Reissue לפסקול הסרט של קמרון קרואו לגמרי מבליט מאוד את המעורבות של קורנל עם המוזיקה של הסרט. במקור קרואו רצה לתת לקורנל תפקיד חשוב בסרט, את זה של המוזיקאי קליף פונסייר. תפקיד שבסוף הלך למאט דילון, הסולן של הלהקה הפיקטיבית בסרט – Citizen Dick, עם חברי פרל ג'אם בתפקיד שאר הלהקה. בכל מקרה, קמרון הביא בסוף לקורנל תפקיד Cameo קטנטן על המסך, אבל קיבל ממנו במתנה תוספת מוזיקלית מבורכת. את ה-Poncier EP. הקלטות ביתיות שמגיעות מהשם של הדמות אותה היה אמור לגלם.

שיר אחד מ-Poncier בזמנו, Season הנפלא, שוחרר בפסקול המקורי ב-1992. אבל ארבעת השירים הנוספים של ה-EP התווספו בדיסק השני של ההוצאה המורחבת החדשה הזו. יחד איתם יש עוד שני קטעים של קורנל, בתוספת קטעים נוספים של אליס אין צ'יינז, מדהאני, פול ווסטרברג וגם סאונדגרדן. שנת 2017 ציינה 25 שנה ליציאת הפסקול המקורי, של סרט שהחל להזניק את הקריירה את קמרון קרואו וייצג דור שלם ואת הסצינה המוזיקלית ההיא של סיאטל. חזרתי לשם בגדול השנה בעזרת ה-Deluxe Edition, עם הדיסק השני המשלים. כזה שגם מביא מחווה גדולה לתרומה של קורנל וגם מזכיר לנו את היופי של המקור ושל הסרט שנשאר מבחינתי Timeless.

Flutter Girl 

Ferry Boat #3 


 

Tedeschi Trucks Band – Live From The Fox Oakland
Tedeschi Trucks Band - Live From the Fox Oakland (Deluxe Edition) (2CD+DVD)

דרק, סוזן והטדסקי טראקס בנד שלהם לא עוצרים לרגע. אחרי שלושה אלבומי אולפן מתחילת העשור הנוכחי, הם שחררו אלבום הופעה רשמי. שני במספר יש לציין (אחרי Everybody’s Talking של 2012). השירים פה לקוחים מהערב השני שלהם ביומיים רצופים ב- Fox Theater של אוקלנד בספטמבר 2016. רשימת הרצועות והביצועים כוללת שבעה מתוך עשרת השירים באלבום האולפן של השנה שעברה, Let Me Get By. בנוסף למספר קאברים אדירים, כפי שהם תמיד יודעים לבצע. כאלו שכוללים את 10 הדקות המרהיבות של Keep On Growing (דרק והדומינוס), את Bird On A Wire של לאונרד כהן שנשמע פשוט יפהפה בקול של סוזן, Ali של מיילס דיוויס ועוד קטעים ארוכים וטובים שהם מנגנים באופן כ"כ סוחף ומוצלח על הבמה. כרגיל, הכל בשילוב הקוסמי של רוק דרומי, ג'אז, בלוז, מוזיקה שורשית וחגיגה מוזיקלית של מטעמים מהמון השפעות ומקומות.

Keep On Growing

(These Walls (feat. Alam Khan 


עוד כמה הוצאות מיוחדות של 2017 ראויות לציון (או שלא הספקתי להתעמק בהן כדי לכתוב יותר):

Wilco – A.M. / Being There Deluxe Editions
המהדורות המחודשות והמורחבות של שני האלבומים הראשונים של Wilco.

Gary Clark Jr. – Live North America
אלבום ההופעה שלקוח מסיבוב ההופעות שנה שעברה שגיבה את האלבום The Story of Sonny Boy Slim.

Elliott Smith – Either/Or Expanded Edition
ההוצאה המחודשת והמורחבת לאלבום הקלאסי של אליוט סמית'.

(Hard Working Americans – We're All In This Together (Live
אלבום ההופעה מהסיבוב שגיבה את אלבומם מהשנה שעברה, Rest In Chaos.

Sharon Van Etten – (It Was) Because I Was In Love Reissue
המהדורה המחודשת לאלבום הבכורה של שרון ואן אטן.

(Heron Oblivion – The Chapel (Live
הופעה של Heron Oblivion שגיבתה את אלבום הבכורה שלהם מהשנה שעברה.

(Old Crow Medicine Show – 50 Years of Blonde On Blonde (Live
ההופעה של Old Crowe Medicine Show בה הם ביצעו את כל Blonde On Blonde של דילן בגרסאות שלהם.

The Rolling Stones – From The Vault: Sticky Fingers Live at the Fonda Theatre
ההופעה הקטנה והמיוחדת מהכספת, בה לפני שנתיים הם ביצעו את כל האלבום Sticky Fingers בלייב, באולם ה-Fonda הקטן בלוס אנג'לס.


 

יאללה, יש לכם\ן שבוע להתעמק ברשימה הזו ואז לפנות המון מקום ביומן לסיכום המרכזי והמסורתי ברגע השיא של השנה של הרמוניה דרומית. Enjoy.

אהבתם? שתפו את זה:

2 תגובות על הפוסט “ההוצאות המיוחדות של השנה 2017

    • לא שכחתי כלום :) זו רשימה אישית כמובן, אף פעם לא הייתי Big fan של טום ווייטס. ואגב נכנסתי ללינק ששמת ואני רואה שההוצאה הזו יצאה בכלל בשנת 2006. אז בכלל לא מובנת לי התגובה.

סגור לתגובות.